ΑθλητικαΑθλητισμός

Παγκόσμιο Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής Παρασκευή 22 εως Κυριακή 24 Μαρτίου στο Tae Kwon Do

 Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής – FIG World Cup 2024 αρχίζει την Παρασκευή 22 Μάρτη, στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου (Tae Kwon Do) και θα διαρκέσει μέχρι την Κυριακή 24 Μάρτη.

Την Ελλάδα στο Ατομικό Γυναικών θα εκπροσωπήσει η Παναγιώτα Λύτρα, η οποία είχε κατακτήσει σπουδαίες διακρίσεις στις αντίστοιχες διοργανώσεις της προηγούμενης διετίας, μαζί με την πρωτοεμφανιζόμενη στον θεσμό Ράνια Συγκούνα. Το Σάββατο (23/03) οι αθλήτριες του Ατομικού θα αγωνιστούν με κορύνες και κορδέλα (Εθνική ομάδα: 13:05 – 14:56). Σήμερα, Παρασκευή, παρουσίασαν προγράμματα με στεφάνι και μπάλα.

Στο Ανσάμπλ Γυναικών, η ελληνική πεντάδα (Εΐρα Λάουρα Γκικόκα, Ειρήνη Κονιστή, Μαριέτα Τοπολλάι, Μαριλένα Τριάντου, Αλέσια Χατελλάρι) θα είναι μεταξύ των 15 επιλεγμένων ομάδων που θα αγωνιστούν την Παρασκευή (22/03) στα 5 Στεφάνια (Εθνική ομάδα: 19:30 – 20:10) και το Σάββατο (23/03) στις 3 Κορδέλες/2 Μπάλες (Εθνική ομάδα: 18:00 – 18:40).

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής διοργανώνεται από την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία σύμφωνα με τις υψηλές προδιαγραφές της Διεθνούς Ομοσπονδίας Γυμναστικής (FIG), με συνδιοργανωτές τον Δήμο Παλαιού Φαλήρου και τον Γυμναστικό Όμιλο Παλαιού Φαλήρου «Η Αρμονία», υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, της Γενικής Γραμματείας Ισότητας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, της Περιφέρειας Αττικής και του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και με Θεσμικό Υποστηρικτή την Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου (ΕΤΑΔ) Α.Ε.. Επίσημος Τηλεοπτικός Μεταδότης της διοργάνωσης είναι η NOVA.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΜΑΡΤΙΟΥ

11:00 – 12:57: Ατομικό Γυναικών | Α’ Όμιλος, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα) 13:15 – 15:06: Ατομικό Γυναικών | Β’ Όμιλος, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα) 15:45 – 17:36: Ατομικό Γυναικών | Γ’ Όμιλος, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα) 18:00 – 18:30: Τελετή Έναρξης 18:30 – 19:15: Ανσάμπλ Γυναικών | Α’ Όμιλος, 1ο σκέλος (5 Στεφάνια) 19:30 – 20:10: Ανσάμπλ Γυναικών | Β’ Όμιλος, 1ο σκέλος (5 Στεφάνια)

διάβασε και αυτό  Το πρόγραμμα στον όμιλο της Εθνικής – Τα πάντα θα κριθούν τον Οκτώβριο

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΜΑΡΤΙΟΥ

11:00 – 12:51: Ατομικό Γυναικών | Β’ Όμιλος, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα) 13:05 – 14:56: Ατομικό Γυναικών | Γ’ Όμιλος, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα) 15:45 – 17:42: Ατομικό Γυναικών | Α’ Όμιλος, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα) 18:00 – 18:40: Ανσάμπλ Γυναικών | Β’ Όμιλος, 2ο σκέλος (3 Κορδέλες / 2 Μπάλες) 18:55 – 19:40: Ανσάμπλ Γυναικών | Α’ Όμιλος, 2ο σκέλος (3 Κορδέλες / 2 Μπάλες) 19:40 – 20:10: Απονομές Μεταλλίων (Σύνθετο Ατομικό Γυναικών, Σύνθετος Αγώνας Ανσάμπλ)

ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ

15:00 – 15:36: Ατομικό Γυναικών | Τελικός: Στεφάνι 15:41 – 16:17: Ατομικό Γυναικών | Τελικός: Μπάλα 16:22 – 17:10: Ανσάμπλ Γυναικών | Τελικός: 5 Στεφάνια 17:20 – 17:50: Απονομές Μεταλλίων (Ατομικό: Στεφάνι, Μπάλα, Ανσάμπλ: 5 Στεφάνια) 17:52 – 18:28: Ατομικό Γυναικών | Τελικός: Κορύνες 18:35 – 19:19: Ατομικό Γυναικών | Τελικός: Κορδέλα 19:24 – 20:19: Ανσάμπλ Γυναικών | Τελικός: 3 Κορδέλες / 2 Μπάλες 20:25 – 20:55: Απονομές Μεταλλίων (Ατομικό: Κορύνες, Κορδέλα, Ανσάμπλ: 3 Κορδέλες / 2 Μπάλες) 20:55 – 21:15: Τελετή Λήξης

Facebook Comments Box

Απάντηση