Νέα Καλλιθέας

Νίκη στο Ελ Πάσο για την Καλλιθέα. Μια ανάσα από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό

Καλλιθέα – Κηφισιά 1-0

Επιστροφή στις νίκες για την Καλλιθέα, που πέτυχε την ένατη εντός έδρας νίκη της αποτέλεσμα που την φέρνει στο -3 από την πρώτη θέση. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του ματς, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση. Με το πέρας της ώρας η Κηφισιά πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά και την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Στρέζου. Στο 37΄ η Καλλιθέα είχε την πρώτη φάση στο ματς, με τον Μουνιέ ο οποίος αν και αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο αυτή δεν είχε την κατάληξη που ο ίδιος θα ήθελε. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξουν καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το 0-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, με στόχο να φτάσουν στο γκολ το οποίο θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στο 54΄ για την ομάδα των νοτίων προαστίων, το σουτ όμως του Μπουλούλη, δεν είχε την κατάληξη που αυτός επιθυμούσε… Με το πέρας της ώρας η Καλλιθέα ήταν αυτή, η οποία ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην προσπάθεια που είχε ο Κονέ, αντί όμως για τα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου σταμάτησε το κάθετο δοκάρι της εστίας του. Την λύση τελικά έδωσε στο 85΄ ο Μάλτσι, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.